خانه / مقالات / مقالات / ارتباط قبل از ازدواج

ارتباط قبل از ازدواج

ارتباط قبل از ازدواج

 

سالها بود که با خانواده محبوبه در ارتباط بودند آنها در یک محله زندگی می کردند

یک سال با هم اختلاف سنی داشتند و دو ماهی می شد که عقد کرده بودند ،

به علت داشتن اعتقادات سنتی اجازه با هم بودن و یا رفتن بیرون به همدیگر را به آنها نمی دادند

و برای اینکه با هم صحبت کنند باید با خانواده به  هم سر می زدند ، خودشان ازاین موضوع ناراحت بودند

ولی به دلیل احترامی که به خانواده می گذاشتند چیزی نمی گفتند .

 

علی تازه 22 ساله شده بود و در یکی از کارخانه های اطراف شهر مشغول بود ،

روزانه ساعت 7 صبح می رفت و 4 بعد از ظهر برمی گشت و دوست داشت که وقتی برمیاد خانه یک سری هم به محبوبه بزند

اما متاسفانه عقاید دست وپا گیر این اجازه را به آنها نمیداد .

روزی با مادر خود در این مورد صحبت کرد که اگر می شود با خانواده همسرش گفتگو کند

بلکه بتواند با محبوبه بیرون برود ولی بنا به دلایل عُرفی خود این اجازه را ندادند ،

علی داشت ازاین موضوع رنج می برد و باید اطلاعات کافی از محبوبه می گرفت،

او را خیلی دوست داشت و عاشقانه او را می پرستید اما یک دلیل محکم داشت که باید هر چه زودتر از هم دیگه سوالاتی می پرسیدند

تا اگه ابهاماتی هست از هم مطلع شوند ، ولی متاسفانه داشت از این مسئله کلافه می شد ،

یک روز جمعه که تعطیل بود  صبح تصمیم گرفت خود به خانه محبوبه برود و با پدر ومادرش صحبت کند ،

تصمیمی که گرفته شد

 

زنگ در را زد پدر محوبه اومد دم در با تعارف رفت داخل و گفت مادر را نیز صدا بزند و می خواد با دو تاشون صحبت کند ،

همانجا توی حیاط کنار حوض آبی علی ایستاده شروع کرد و از آنها خواست تا این امکان را به او و محبوبه بدهد تا با هم یک ساعتی بیرون بروند و با حرف بزنند و یا اینکه به خانه اونها بیاد و تنهایی با او صحبت کند،به محض شنیدن این موضوع پدر و مادر محبوبه چهره در هم کردند و ناراحت شدن و گفتند که معنی ندارد که تا ازدواج نکردید با هم باشید و همچین امکانی ندارد ، علی وقتی این جواب رو شنید و ناراحتی اونها را هم دید بسیار عصبانی شد که چرا الان که با هم عقد هم کردند نمی تونند برای یک ساعت با هم باشند و از اخلاقیات و انتظارات همدیگر آشنا شنوند .

دو روز بعد خانوده محبوبه با مادر علی تماس گرفتند که تاریخ عروسی را معین کنند ، علی وقتی این خبر را شنید  شوکه شد و بعد از کمی فکر کردن جوب داد که آمادگی این کار را ندارد و تا نتواند کامل با محبوبه صحبت کند نمی تواند اقدامی انجام دهد و گفت که این خبر را هم به آنها بدهد ، شنیدن این موضوع پدر ومادر محبوبه را ناراحت کرد و از خانواده علی خواستند که زیاد روی این مسئله پافشاری نکنند و الّا کار به جاهای باریک می کشد ، و اینکه ما در محله آبرو داریم و به هیچ وجه این کار امکان ندارد و شما می خواهید که حرف پشت ما بزنند و انگشت نمای مردم شویم .

ارتباط قبل از ازدواج

ارتباط قبل از ازدواج

در بسیاری از محله های شهر و روستاهای ما معمولا خانوادها همدیگر را می شناسند و رفت و آمد جزئی و یا نشست های بیرونی با هم دارند ، اما این امکان وجود ندارد که ازخصوصیات شخصیتی همدیگر و ارزش و توانمندیهای هم آشنا باشند و فقط از رفتارها و واکنش های بیرونی هم اطلاع دارند ، بنابراین بدون شناخت کلی از هم اقدام به وصلت و پیوندی می زنند که امکان وجود هر اتفاقی بعد از ازدواج دارد ، و این شناخت و ارتباط قبل از ازدواج ملاکی برای ادامه یک زندگی سالم نخواهد بود و چه بسا این مسائل باعث اختلافات قومی وخانوادگی شود ، پس با راهکاری اصولی این امکان را به زوجین بدهیم که از خصوصیات کلی هم آشنا شده تا در صورت تفاهم و نتیجه مثبت ، به هم برسند و زندگی مشترک خود را شروع کنند.

کنترل ارتباط حین عقد

وقتی خانواده ها رضایت به ازدواج فرزندان خود می دهند یعنی اینکه دو نفر اجازه دارند تا با هم وبدون اینکه مانعی سر راهشان باشد بتوانند از نظرات و عقاید همدیگر آشنا شوند تا از برنامه هایی که در آینده دارند صحبت کنند ، آنها مجازند فرصت گفتگو داشته باشند تا از علائق و سلیقه های هم با خبر شوند نه اینکه در ابتدای راه موانعی برای آنها ایجاد کنند که نتوانند حتی همدیگر را به راحتی ببینند ، والدین با این کار علاوه براینکه آنها را کنترل می کنند بلکه باعث بوجود آمدن ابهاماتی می شوند که شاید فرزند آنها دارای اشکالات و ایرادهایی باشد که نمی خواهند کسی از آنها خبردار شود .

 

ارتباط قبل از ازدواج

عوامل قطع ارتباط زوجین

عقاید و سنتها بسیار محترمند ولی در شرایط و جای خود ، گذر زمان و پیشرفت جامعه امروزی نباید ما را از سنتهای خود غافل کند ولی نباید هم باعث مشکلاتی در زندگی ما شوند یا اینکه روابط ما را به تیرگی سوق دهند . اگر ما زوجینی را که با هم عهد و پیمان زندگی زناشویی بسته اند می توانیم با این سنتها به تشکیل یک زندگی شاد و پایدار امید وار باشیم ؟

جلوگیری از ارتباط اولیه و آشنا نبودن با ارزش وتوانمندی های همدیگر عواملی را به وجود می آورند که امکان بروز هر مشکلی را در آینده برای آنها خواهد داشت ، و چه بسا باعث جدایشان شود . ترس از حرفهای همیشگی مردم دردی را دوا نخواهد کرد و در صورت بوجود آمدن مشکل هم کمکی نخواهند کرد ، پس چرا ما این اجحاف را در حق فرزندان خود کنیم که از خصوصیات هم بیشتر آشنا نشوند بخاطر اینکه سنت را حفظ کنیم و دهان مردم را بسته نگه داریم . ما باید با دوراندیشی هم سنت را حفظ کنیم و هم باکی از حرف هایی که همیشه وجود دارند نداشته باشیم ، فقط از آنها به بهترین نحو استفاده کنیم تا مانع ارتباطی پویا نشویم .

ارتباط قبل از ازدواج

ادامه ماجرا و پیوند ارتباطی خوش

علی مدرک دیپلم داشت ولی کلی کتاب های مفید خوانده بود ، محبوبه هم علاوه بر تحصیلات دیپلم امروزی فکر می کرد ولی به دلیل احترامی که به خانواده خود می گذاشت ، حرفی نمی زد . تا اینکه علی با عموی خود که اتفاقاً با پدر محبوبه هم دوست بود و هم فردی قابل احترام و تحصیل کرده بود صحبت کرد . یک شب به اتفاق خانواده و عموی خود به منزل محبوبه رفتند ، بعد از اینکه با هم کلی بگو و بخند داشتند به زوج جوان هم این اجازه را دادند که مدتی با تنها باشند ، علی و محبوبه از خصوصیات ، علائق ، ارزشها و توانمندی های هم کلی صحبت کردند و از برنامه و هدف هایی گفتند که در آینده باید انجام دهند . پس از آن جلسه سه ماهی گذشت که علی و محبوبه زندگی مشترک خود را آغاز کردند ، عموی علی از داستان ها و اتفاقاتی گفت که سرانجامی جزء ناراحتی و جدایی در ارتباطات نداشت، و گوشزد کرد که نباید عواملی همچون ، حرف مردم ، سنت های دست و پاگیر وکج فهمی های ما باعث بهم خوردن ارتباطی سبز شود .

 

همچنین ببینید

چگونه در روابط باج گیری کنیم؟

چطور می توانیم بدون شرطی سازی، باج گیری عاطفی داشته باشیم.هر رابطه ای نیاز به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *