خانه / مقالات / مقالات / مهارتهای ارتباطی برای دوام زندگی عاشقانه

مهارتهای ارتباطی برای دوام زندگی عاشقانه

مهارتهای ارتباطی برای دوام زندگی عاشقانه

راز موفقیت زندگی های با دوام در چیست و چگونه یک زوج می توانند سالیان دراز در کنار هم ارتباط موفق و ماندگاری داشته باشند؟تداوم در زندگی های مشترک امروزی چگونه میسر است؟

آمار بالای طلاق به این معنی نیست که امروزه انسانها علاقه ی کمتری نسبت به زندگی مشترک دارند، برعکس این امر نشان می دهد که ما نسبت به گذشته در زندگی مشترکمان توقعات بیشتری داریم.

حتی با وجود سطح بالای طلاق، آمار بالایی هم از ازدواج مجدد وجود دارد. اگر شعله شور و هیجان خاموش شود،زن ها و مردها خطر درد و ناراحتی طلاق را به از دست دادن احساسات ترجیح می دهند. ما به طور غریزی می دانیم که وقتی به تقویت و حمایت از رابطه ای خاص ادامه بدهیم، می توانیم به تجربه ای فوق العاده تر برسیم.

ما نباید والدینمان را به این دلیل که مهارتهای ارتباطی را به ما آموزش ندادند سرزنش کنیم،چون خود آنها نیز چیزی درباره ی آن نمی دانستند.

در واقع ازدواج نوعی سرمایه گذاریست. این سرمایه را ما به همسرمان اهدا می کنیم و در عوض امیدواریم در طول زمان، سرمایه بیشتر و بیشتری بدست آوریم.

مهم ترین مهارتهای ارتباطی، پیش بینی موانع موقت و تاکید بر لزوم بازآموزی آن است، به طوری که آن مهارت جزء طبیعت ثانوی شما شود. چنین درکی به شما امید می دهد که برای دوست داشتنی بودن صبور و بخشنده باشیم.

ما می توانیم با استفاده از مهارتهای ارتباطی جدید تغییرات کوچکی به وجود آوریم که سطح انعطاف پذیری ما را افزایش بدهد، نه اینکه ما را تغییر بدهد. ما با افزایش سطح انعطاف پذیری مان در واقع با بیشتر از آنچه در حد بالقوه مان است، ارتباط برقرار کنیم.

با تفاوتهاي عديده و از جنبه هاي گوناگون زيستي ، روان شناختي ، و اجتماعي كه بين زن ومرد وجـود دارد، تلاش زيادي مي طلبد كه همسران  بتوانند در صلح و صفا با يكديگر زندگي كننـد . بسـياري از ايـن تفاوتهـا
اجتناب ناپذير است و بعضي تمايزها و نابرابريها به زمان طولاني و كار همه جانبه نيـاز دارد تـا تـاثير آن بـرروابط تنش زاي محيط خانواده زايل شود .
تا آن زمان همسران هرچه بهتر بايد با هم مداراكننـد و تفاوتهـاي متقابل
را درك كنند. براي آنچه قابل تغيير است تلاش كرده و بـا آنچـه اجتنـاب ناپـذير اسـت مـدارا كننـد.

زن و شوهر با یادگیری مهارت‌های ارتباطی و به كار بستن آنها می‌توانند روابط خود را بهبود بخشند، متحول سازند و در فضایی سرشار از تفاهم و حسن نظر، به حل و فصل مسائل خود بپردازند.

از طریق یادگیری مهارتهای ارتباطی جدید، می توانیم شور و هیجان را در زندگی زنده کنیم. برای حفظ این شور و هیجان در زندگی مشترک شش راز مهم وجود دارد از جمله:

1- قطب های مخالف جذب یکدیگر می شوند:

مهمترین راز جذب این است که ما متفاوت هستیم وقتی قطب های مثبت و منفی آهن ربا همیشه همدیگر را جذب می کنند، وقتی مرد در جایگاه مردانه اش و زن در جایگاه زنانه اش بماند قدرت جذب و کشش می تواند در زندگی مشترک حفظ شود. این جذب و کشش  فقط جسمانی نیست. وقتی شور و هیجان حفظ شود عشق و علاقه ما نیز نسبت به همسرمان در طول زمان افزایش می یابد.

2- تغییر و رشد در زندگی:

زندگی با فردی که که تغییر نکند، عاقبت در طول زمان کسل کننده می شود. در زندگی سرزندگی برای هر دو همسر مهم است. اگر زن و شوهر رشد و تغییر نکنند، ممکن است کسل شوند و حضور فرد دیگری برایشان امری عادی جلوه کند. وقتی زندگی مشترک اجازه رشد و تغییر را به ما ندهد، شور و هیجان بین زن و شوهر از بین میرود.

اگر زندگی مشترک به ما کمک کند تا در مسیر خود واقعی مان قرار بگیریم، تغییر به طور طبیعی رخ می دهد.

3- احساسات و نیازها:

برای تداوم عشق باید آن را احساس کنیم، وقتی شرایط برای بروز احساسات امن نباشد، به سرعت ارتباط خود را با شور و هیجان از دست می دهیم. وقتی مرد از احساس محبت و عشق و اشتیاق نسبت به همسرش دست بکشد، احساساتش خود به خود سرکوب می شوند و وقتی زن برای بیان احساساتش احساس امنیت نکند با سرکوب کردن احساساتش از این موقعیت کناره گیری می کند.

برای به دست آوردن عشقی که نیاز داریم، باید مهارتهای ارتباطی لازم را داشته باشیم، و گر نه ممکن است خودبه خود این نیاز را دست بدهیم و این اتفاق باعث می شود شور و هیجان در زندگی را از دست بدهیم.

4- مسئولیت پذیری شخصی:

وقتی ما به ابراز احساساتمان ادامه می دهیم و نیازهای احساسی مان در زندگی مشترک برطرف شود، در نهایت احساسات حل نشده ی گذشته  آشکار می شود. جالب اینجاست که وقتی احساس عشق و محبت می کنیم، احساسات حل نشده از تجربه های گذشته ای که مورد عشق و محبت نبودیم، در خلق و خوی ما تاثیر می گذارد.

وقتی احساسات گذشته آشکار شود، به طور کلی باعث می شود احساسات منفی نامشخصی داشته باشیم و یا حتی به شدت احساسات مانند عدم تعادل، سردگمی، سرزنش، انتقاد، آزردگی دچار شویم.

هر گاه احساس کنیم از کنترل خارج شده ایم و در پی کنترل کس دیگری باشیم، به طور کلی تحت تاثیر دوران کودکی مان قرار داریم.

5- عشق، احساس عاشقانه:

از طریق پذیرش مسئولیت برای واکنش ها و رفتارمان در زندگی مشترک، می توانیم به درستی بده و بستان موفقیت آمیز عشق را شروع کنیم. بدون آگاهی از این موضوع که چطور همسرمان به عشق ما نیاز دارد، ممکن است فرصت های ارزشمندی را از دست بدهیم.

مهمترین مهارت برای انتقال عشق به همسر این است در حالی که کاری را درست انجام می دهد غافلگیر کنید و برای تلاشش از او قدردانی کنید ولی بزرگترین اشتباه هم این است که کار او را عادی جلوه دهید.

وقتی همسری این پیام را دریافت کند که تفاوتی در زندگی همسرش به وجود آورده که به نحوی مفید بوده است و اینکه از حظور او سود می برد احساس عشق و محبت می کند.

می توان گفت تا حدودی پایه و اساس همه ی آیین های عاشقانه، دهندگی مرد و گیرندگی زن است.

6- دوستی، استقلال و سرگرمی:

اگر احساساتمان را سرکوب کنیم، دوستی بین ما سست می شود. اگر همسری ماهیت واقعی اش را فقط به خاطر زندگی مشترکش نادیده بگیرد، زن و شوهر با هم همراه خواهند بود، اما شور و هیجان بین آنها خواهند مرد.

بدون مهارتهای ارتباطی خوب، زوج های عاشق به ارتباط بین خود ادامه می دهند ولی احساساتشان را فدا می کنند آنها درک نمی کنند که با سرکوب احساسات منفی خود توانایی شان را برای داشتن زندگی ایده ال قوی تر می کنند. اگر می خواهیم در زندگی مشترکمان دوستی خوبی باشیم، لازمه اش ایجاد تعادل بین استقلال و وابستگی است.

نیاز داشتن به همسرمان پایه شور و هیجان است اما اگر استقلال نداشته باشیم، در زمان هایی که همسرمان به میزان کم از خودش مایه می گذارد، برای به دست آوردن آنچه نیاز داریم احساس ناتوانی می کنیم.

دوست همسر بودن بدین معناست که هرگز سعی نکنید حال و هوای همسرتان را تغییر دهید یا وقتی احساسش آن گونه که شما می خواهید نبود، موضوع را به خودتان نسبت دهید.

ازدواج توام با عشق و محبت به آسانی به دست نمی آید بلکه مستلزم آگاهی، تلاش و پشتکار است.

و در آخر از همه عزیزان و بزرگوارانی که وقت با ارزش خود را صرف مطالعه این مقاله نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *