خانه / مقالات / مقالات / مهارتهای ارتباطی چه کاربردی در زندگی ما دارند؟

مهارتهای ارتباطی چه کاربردی در زندگی ما دارند؟

مهارتهای ارتباطی چه کاربردی در زندگی ما دارند؟

 

ارتباط ضعیف، قطعا به نتیجه منفی و ارتباط قوی، قطعا به نتیجه مثبت، منجر می شود.

ارتباط یکی از مهمترین واژگان در زبان فارسی ماست. بدون برقراری ارتباط، تجارت با شکست مواجه می شود و اوضاع بازارها کساد می شود. از طرفی دیگر، فقدان ارتباط و ناتوانی مردم در برقراری ارتباط موثر، استرس، ناکامی، خشم، تنفر، سوءتفاهم و ناامیدی بسیار زیادی به وجود می آورد.

درمحیطهای کاری قوی، مجهز بودن به مهارتهای ارتباطی خوب، عنصر بسیار حیاتی و مهمی است. توانایی در انتقال اطلاعات و دستورات به طور واضح و دقیق، به گونه ای که به راحتی قابل درک و فهم باشد، تعین خواهد کرد که آیا در رساندن پیام خود به مشتری، همکار و غیره موفق بوده اید یا خیر. مهارت شما در گفتن این که آنها چه چیزی را باید بدانند، تعیین کننده این موضوع خواهد بود که آنها چقدر برای انجام منظور شما باید به نحو احسن تلاش کنند.

می توانید دانش زیادی کسب کنید اما مادامی که موفق به برقراری ارتباط با دیگران نشوید، چنین دانشی بی فایده خواهد بود.

در طول سالیان گذشته، نسبت به کل تاریخ بشر تغییرات زیادی رخ داده است. این تغییرات شامل پیشرفت های تکنولوژی بوده و ما را قادر ساخته است تا به طور موثر و کارآمد با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم. پیشرفت های تکنولوژی، قطعا به برقراری ارتباط سریع منجر شده است.

در حال حاضر، ما برای برقراری ارتباط با دیگران به وسایلی مانند ایمیل، فکس، تلفن، ویدئو کنفرانس و پیجر مجهز هستیم اما با این اوصاف آیا با همدیگر قادر به برقراری ارتباط مفید هستیم؟ قطعا خیر.

ما در حال حاضر به رسانه هایی مانند تلویزیون و رادیو مجهز هستیم که بلافاصله اخبار را به ما منتقل می کنند. روزنامه ها، مجلات، خبرنامه ها، کتاب ها، نامه ها، اینترنت از نظر دریافت اطلاعات به حد نصاب رسیده ایم اما آیا تا به حال، ما با یکدیگر ارتباط موثر و مفیدی برقرار می کنیم؟ قطعا خیر.

اگر می خواهید هر چه بیشتر، آدم موفقی باشید هر قدر در برقراری ارتباط، توانمند باشید به همان اندازه، موفق خواهید بود.

متاسفانه امروزه جدایی، طلاق، کشمکش های خانوادگی د حال افزایش می باشد که این خود دلایل زیادی دارد چون اگر مهارتهای ارتباطی را در زندگی یاد گرفته باشیم به چنین مشکلاتی برخورد نمی کردیم اما در گذشته محیط خانواده در برابر این گونه فشارها و تعارضات بزرگترین پناه گاه محسوب میشد چون حتی به شیوه ای ساده که میشد آنها کمی از مهارتهای ارتباطی را می دانستند.

افکار و ارتباط منفی، ما را از رسیدن به موفقیت باز می دارد.

در طول روز هر کاری که انجام می دهیم چه در خانه، چه در محل کار، چه در سیاست و تجارت، چه در تعلیم و تربیت، چه در ورزش و تفریح و چه در دنیای مالی، دربرگیرنده نوعی ارتباط است. برقراری ارتباط، تمام جوانب زندگی ما را دربرگرفته است. اما با این حال، متاسفانه شاهد آن هستیم که به این امر، بهای کمتری داده می شود و در دنیای مدرن امروزی، آن را دست مایه ارزشمندی نمی دانیم که اغلب به نتایج مصیبت باری منجر می شود. وقتی رابطه ای از بین می رود، حملات لفظی و فحش و ناسزا گفتن ها، چه در محیط خانواده و چه در محیط کار و چه در حیطه سیاست جهانی، شروع می شود.

چه دو نفر در یک سازمان کوچک باشند و چه در دو گروه رادیکال در یک تعارض بین المللی، چنانچه موفق به برقراری ارتباط مفید و موثر نباشند، قادر به حل اختلافات میان خودشان نخواهند بود.

آموزش، کلا چیزی جز در مورد شیوه ی برقراری ارتباط مفید و موثر نیست. نه تنها در مورد حقایق مسلم بلکه در خصوص افکار و عقاید و پیشنهاداتی که بر اساس آن، جروبحث ها و گفتگوهای خود را شکل می دهیم. معلم خوبی که تعامل موثری با دانش آموزان دارد و می تواند افکار و عقاید و نظرات خود را به خوبی و به طور موثرتر به آنها منتقل کند، شاگردان خوب و واجد شرایطی را به وجود می آورد اما تقریبا در نظام آموزشی جهان، جای چیزی خالیست و آن آموزش شیوه برقراری ارتباط مفید و موثر است. اینکه چطور دانش آموزان بتوانند افکار و احساسات و عواطف خود را به دیگران منتقل کنند، جوانان امروزی برای آنچه که در دنیای فعلی به آن نیاز دارند و نیز برای کسب موفقیت و لذتی که در دسترس آنهاست، آمادگی لازم را ندارند.

کمتر از ده درصد ارتباط فردی که دیگران را تحت تاثیر قرار می دهد مربوط به ارتباط کلامی است.

یقینا برقراری ارتباط موثر به چیزی بیشتر از یک حرف زدن خوب، نیاز دارد. برای برقراری ارتباط بین فردی، حداقل به دو نفر نیاز است حالا در اینجا سوال پیش می آید که این دو نفر در این فرآیند، چه چیزی را می بینند، چه چیزی را می شنوند و چه چیزی را احساس می کنند؟ ممکن است شما در این فرآیند دو نفره ، خیلی واضح حرف بزنید اما طرف دیگر، کاملا واکنش غیرمنتظره ای داشته و در نتیجه، منجر به سوءتفاهم گردد.

کسی را یاری بازگشت به گذشته و شروع یک آغاز جدید نیست، اما همه می توانند امروز، پایان جدیدی  را خلق نمایند.

و در آخر از کلیه عزیزان و بزرگوارانی که وقت با ارزش خود را صرف مطالعه این مقاله نمودند کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

 

همچنین ببینید

چگونه پایه های زندگی مشترکمان را مستحکم کنیم؟

هرچه رابطه ای عمیق تر و محکم تر باشد لذت بخش تر و با آرامش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *