خانه / مقالات / مقالات / مهارتهای ارتباطی چیست؟

مهارتهای ارتباطی چیست؟

مهارتهای ارتباطی چیست؟

 

سالهاست که در ارتباط با خود، محیط، اطرافیان و خدا صحبت شده و یا نوشته شده است که داشتن آن را ملزم دانسته اند ولی اینکه این ارتباط چست و چگونه بدست می آید بستگی به هر فردی دارد که نسبت به شخصیت فردیش باید از خود، رفتار و یا احساس را بروز دهد.

در هر جمع دوستانه و خانوادگی ما در حدی هستیم که بتوانیم ارتباط برقرار کنیم؟ و این به معنی ارتباط موثر نیست. این فقط ارتباط اولیه ای هست که اکثراً از آن برخورداریم ولی این رابطه، چیزی نیست که مهارت نامیده شود.

مهارت ارتباطی را اگر دقت کنید کسانی دارند که به راحتی در هر محیطی و در هر جمعی قرار بگیرند می توانند خود را نسبت به آن محیط منعطف کنند.

با هر گونه فردی و با هر شخصیتی می توانند ارتباط برقرار کنند و این مهارت را دارند که سر صحبت را باز کرده و شروع به گفتگو کنند تا جایی که نظر فرد را هم در مورد خود تغییر می دهند.

رابطه خوبی با خود دارند و این رابطه را همیشه با خود به همراه دارند و در هر موقعیتی قرار بگیرند بهترین رابطه ها را برقرار می کنند.

بنابراین مهارتهای ارتباطی به خودی خود به وجود نخواهد آمد مگر اینکه سعی کنیم آن را بدست آوریم. بدست آوردن آن هم به این سادگی نخواهد بود و نیازبه تمرین و آموزش دارد.

چرا نیاز به مهارتهای ارتباطی داریم؟

دقت کرده اید افرادی که همیشه شاد و آرام هستند از چه خصوصیاتی برخوردارند.

بالطبع این گونه افراد دارای یک مهارتی هستند که بقیه از آن بی بهره اند و سالها برای داشتن این مهارت تمرین کرده اند.

برای اینکه ما نیز در زندگی خود تجربه شادی و آرامش را بتوانیم داشته باشیم به روابطی نیاز داریم که ما را برای رسیدن به آن کمک کنند.

شاد بودن و آرامش داشتن بسیاری از افراد به گونه ای برمی گردد به این که چه روابطی را تجربه کرده اند. با یک کم دقت به این نتیجه خواهیم رسید که خوشحالی و شادابی آنها آیا فقط در هنگام برخوردهاست یا نه.

این افراد در هر رابطه ای به گونه ای رفتار می کنند که همیشه احساس خوبی به ما خواهد داد و این انرژی به ما نیز منتقل می دهند.

این گونه افراد دارای مهارت خاصی هستند که به محض روبرو شدن با هر فردی محیط را به طرز ماهرانه ای آرام و شاد نگه می دارند.

ما که برای زندگی خود، آرامش و شادی را می خواهیم نیز به روابط خوب و مثبت نیاز داریم و با این کار لذت زنده بودن را هم تجربه خواهیم کرد.

بنابراین زندگی شاد و آرام داشتن ملزم به روابطی هست که در همه حال ما را سرحال و شاداب نگه دارد.

با افرادی که در هر برخوردی میشه از چهره آنها فهمید احساس خوبی ندارند می توان رابطه را کم رنگ کرد تا جایی که ما را تحت تاثیر خود قرار ندهند.

به روابطی بیشتر بهاء دهیم که از تاثیرپذیری آنها انتقال شادی و آرامش به ما داده می شود.

اهمیت مهارتهای ارتباطی در محیط خانواده

خانواده ای که با هم روابط خوبی دارند و همیشه به یک نوعی ارزش برای آنها قلمداد می شود می توان گفت که دارای این مهارت هستند.

این خانواده ها آموزش مهارت های ارتباطی را دیده و عملی کرده اند. ارتباط با این جور خانواده ها همیشه برای زندگی ما احساس خوبی به همراه دارد.

در کنار آنها بودن باعث یادگیری و چگونگی برخورد با اطرافیان را می شود آموخت و این ارزش را همیشه با خود داشته باشیم. ارزش این مهارت تا جایی پر اهمیت خواهد بود که حال ما را خوب می کنند و تجربه خوب بودن را به بقیه افراد نیز منتقل خواهیم کرد.

کاش می شد این مهارت را به نوعی مُسری کرد که اطرافیان و افراد خانواده ها نیز آن را به راحتی یاد بگیرند.

در جایی آن قدر از این مهارت فاصله می گیریم که در خانواده ناآگاهانه دست به بروز رفتار و احساساتی می زنیم که پس از چند لحظه پشیمان خواهیم شد.

هر خانواده ای که دارای این مهارت هست به طور ناخودآگاه همیشه با خود به همراه دارد و کسانی نیز که با آنها رابطه دارند نیز تحت تاثیر رفتارشان قرار می گیرند.

به احتمال زیاد شما هم در اطراف خود همچنین خانواده ای دارید پس سعی کنید فاصله خود را با آنها کم کنید و از مهارتی که دارند بیشترین سود را ببرید.

مطمئن باشید خانواده هایی که دارای این مهارت هستند همیشه بیشترین لذت را از روابطشان می برند و اجازه نخواهند داد که عوامل جزئی خللی در شادی و آرامش آنها داشته باشند.

بهترین راه کسب این مهارت

امروزه به دنبال هر چیزی که باشید به راحتی می توانید آن را بدست آورید و این مهارت هم از بقیه مستثنی نخواهد بود.

بسیاری از کتاب ها و مقالات هست که در مورد این مهارت نوشته اند اما بهترین راه این است که خود ما با این گونه افراد بتوانیم رابطه برقرار کنیم.

این افراد طوری به ما خواهند آموخت که خودشان هم متوجه این موضوع نمی شوند. ما از رفتار و احساساتی که بروز می دهند می توانیم بهترین هضم تجربه را داشته باشیم.

عامل بعدی وجود کارگاهایی هست که به ما این آموزش را می دهند و در این گونه موارد روی خودمان باید هزینه کنیم و ارزش وجودی خود را بالا ببریم.

بعد از مدتی به این نتیجه خواهیم رسید هر هزینه ای که شده را به بهترین صورت پس می گیریم. چه طوری؟

به این صورت که هر چه روابط ما بهتر شود لذتی که از زندگی می بریم بیشتر و بهتر خواهد بود.

لذت داشتن زندگی شاد و آرام با داشتن این مهارت تمام هزینه ها را پوشش داده و سودی کلان خواهیم برد.

پس بیاییم به خودمان قول دهیم برای داشتن زندگی سراسر شاد و آرام به خود ارزش و اهمیت دهیم و برای کسب این مهارت هر چه قدر هزینه لازم باشد را بپردازیم.

 

 

 

همچنین ببینید

چگونه در روابط باج گیری کنیم؟ قسمت اول

چگونه در روابط باج گیری کنیم؟ خدایا شروع سخن نام توست        وجودم …

3 دیدگاه

  1. مریم رفیعی

    بسیار عالی موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *