خانه / مقالات / مقالات / هیجانات و احساسات چه نقشی در زندگی ما دارند؟

هیجانات و احساسات چه نقشی در زندگی ما دارند؟

هیجانات و احساسات چه نقشی در زندگی ما دارند؟

 

 آیا تاکنون به  هیجانات و احساسات خود دقت کرده اید؟

چرا گاهی اوقات به کسی که خیلی دوستش داریم حرف های ناخوشایندی می زنیم؟ چرا گاهی اوقات یک گفتگوی به ظاهر ساده زوجین منجر به داد و فریادهای گوش خراش می شود؟ چرا پرخاشگری میکنیم و طوری عمل میکنیم که قسم خورده بودیم هرگز آن گونه نباشیم؟ چه چیزی باعث می شود افرادی که یکدیگر را دوست دارند، گاهی اوقات از نزدیک شدن به یکدیگر هراس دارند و آشفته می شوند؟ دلیل خودداری از صحبت کردن درباره ی موضوعات مهم چیست؟ و از همه مهمتر اینکه چطور می توانیم الگوهای تعارضی قدیم و پیشین را متوقف کنیم و مهارت های کنترل عواطف منفی و تمایلات آسیب رسان را پرورش دهیم و یاد بگیریم چگونه صحبت کنیم و گوش دهیم؟

بسیاری از مردم دو لغت هیجانات  و احساسات  را به عنوان مفاهیمی یکسان می پندارند، اگرچه این دو مفاهیمی متفاوت اند ولی به شدت به هم مرتبط هستند.

اکثر مواقع بعد از یک دعوای ناخوشایند پی می بریم، آنچه گفتیم منجر به وضعیتی بدتر شده است. و به جای اینکه کار را درست کنیم، آن را بدتر کرده ایم. با تمرین کافی، تعارضات به صمیمیت تبدیل می شود، کدورت ها به آشتی ها تبدیل می شوند و نزدیکی، صمیمیت، آرامش و حمایت به وجود می آید که برای ما خیلی لذت بخش است و رنج کشیدن را کاهش می دهد.

هیجانات سریعاً عبور می کنند و موقتی هستند، در حالی که احساسات اغلب ماندگار اند و در طی زمان توسعه می یابند.

هیجاناتی که در زندگی ما پیش می آیند بسیار پیچیده تر از آن هستند که ما تصور می کنیم.  و فکر می کنیم نیمی از مشکلاتمان به خاطر این است که درباره ی هیجان هایمان صحبت می کنیم.

عوامل متعددی باعث آسیب پذیری ما در زندگی می شوند. و باعث حساسیت های نا بجا بین زوجین و حتی خانواده ها میشود. بعضی از افراد از نظر هیجانی بیشتر از دیگران حساس هستند. افرادی که  حساسیت هیجانی بالایی دارند می توانند به افرادی که از نظر حساسیت در سطح پایین تری قرار دارند کمک کنند که آنها هم بفهمند که دچار چه نوعی از احساسات هستند.

دعوای بیشتر زوجین به علت نداشتن شناخت کافی از احساسات و هیجانات یکدیگر است.

با وجود میزان حساسیتی که هر از یک از ما ممکن است داشته باشیم، وقتی به چیزهایی که از لحاظ عاطفی به هم ربط داشته باشند توجه می کنیم، واکنش احساس ما ممکن است کم یا زیاد شود. واکنش های گسترده اغلب شدیدتر و سریع تر و به طور قوی بیان کننده هستند و حتی با تحریک هیجانی بالایی همراه هستند.

بسیاری از مردم از احساسات و هیجانات خود شناخت ناچیزی دارند. اغلب فکر می‌کنند احساسات یعنی فقط غم، شادی، استرس، خشم، ترس و عشق، در حالی‌که احساسات ما دنیا و کارکرد وسیعی دارند.

احساسات و هیجان‌ها بخش مهمی از زندگی و رفتارهای ما را تشکیل می‌دهند.

 

چهار نوع هیجان اصلی عبارتند از: ترس، غم، شادی و خشم.

احساسات دیگر ترکیبی از این چهار نوع هستند. احساسات ما از بدو تولد شکل گرفته و تجارب و ارتباطات اجتماعی ما نیز طی زمان به آنها شکل می‌دهند. احساسات می‌توانند خوشایند یا ناخوشایند باشند. احساسات خوشایند به فرد انرژی می‌دهند. مثل شادی،‌ عشق و… دقیقا به همان صورت، احساسات ناخوشایند انرژی منفی به فرد منتقل می‌کند. مثل غم، ترس و… . با‌ این‌که احساسات در زندگی انسان‌ها مشترک هستند، ولی هر‌یک از افراد دنیای هیجانی مخصوص‌به‌خود را دارند. از این‌رو باید به شیوه‌ی خاص خودمان قادر باشیم به‌وسیله راهبردهایی بر هیجانات خود فائق شویم.

احساسات و هیجانات هر دو بر یکدیگر تاثیر گذارند، و می توانند موجب برانگیختن دیگری شوند.

هیجانات، محرک هایی قابل پیش بینی دارند، و به گونه ای عینی توسط جریان خون، فعالیت مغزی، ترشح هورمونی، ابرازهای چهره ای و یا حالت بدن قابل انداره گیری اند.

ولی احساسات همتای ذهنی هیجانات هستند، و بازتاب دهنده معانی و تحلیل هایی هستند که فرد، خودآگاه یا ناخودآگاه از هیجانات دارد.

احساسات، معرف تجربه انتزاعی فرد، از هیجانات هستند، به این معنی که آنها نه در بخشی از بدن، بلکه در ذهن فرد اتفاق می افتند، و اغلب برای هر فرد منحصر به فرد هستند.

بعضی واکنشهای هیجانی به هیچ تنظیم خاصی نیاز ندارد. اگر هیجان با شرایط متناسب باشد و کمک کند که حالتان بهتر شود، هیچ جای نگرانی نیست. اینکه وقتی بقیه می‌خندند ما هم قهقهه بزنیم یک واکنش متناسب با شرایط است که به حال خوب ما کمک می‌کند. از سوی دیگر، از کوره در رفتن پشت فرمان ممکن است به قول معروف دلتان را خنک کند، اما واکنش مناسب نیست. شما می‌توانید عصبانیت خود را به راههای دیگری تخلیه کنید و یا در عوض راهی پیدا کنید که آرامتان کند.

این مسئله بسیار اهمیت دارد که، به زوجین کمک شود تا در برابر مشکلات چالش ها و اختلالاتی که زندگی زناشویی آنها را تهدید می کند بتوانند آرامش خود را حفظ کنند.

و با این حفظ آرامش می توانند به یکدیگر نیز اطمینان بخشند که از پس مشکلات بر می آیند.

و این قابلیت را داشته باشند که بتوانند بعد از حل مشکلات، رابطۀ احساسی را که از قبل داشته اند دوباره بازیابی کنند آن را به دست بیاورند.

راز موفقیت هر رابطه ای این است که زوجین مهارت های مربوطه را بیاموزند و آنها را در زندگی روزمره خود به کار گیرند. به همین علت است که درک احساسات و هیجانات یکدیگر در زندگی ضروری و مهم است.

اگر به طور کلی تعارض را در زندگی خود شناسایی کنیم می توانیم امور زندگی را در دست بگیریم و تمام روابط خود را ارزیابی کنیم که در آینده بتوانیم با همچین تعارضاتی مقابله کنیم و از پس حل کردن آنها بر بیاییم.

 

و در آخر از شما همه عزیزان و بزرگواران که وقت با ارزشتان را صرف مطالعه این مقاله کردید کمال تشکر و قدردانی را دارم.

منتظر نظر و بازخورد شما دوست عزیز هستیم.

 

همچنین ببینید

چگونه پایه های زندگی مشترکمان را مستحکم کنیم؟

هرچه رابطه ای عمیق تر و محکم تر باشد لذت بخش تر و با آرامش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *