خانه / مقالات / مقالات / چگونه ارزش های حقیقی خود را حفظ کنیم؟

چگونه ارزش های حقیقی خود را حفظ کنیم؟

چگونه ارزش های حقیقی خود را حفظ کنیم؟

 

ارزش چیست؟

آنچه که مولد حرکت است و با آن میتوان پیروزی یا شکست را سنجید. سر فصل مجموعه ای هماهنگ از رفتار ها، آرزوها ، نیازها ، میل ها و گفتار هایی که آدمی به تنهایی ، در خانواده و در جامعه حضور خود را با آن ها میسازد.

ارزشها پیش از هر پدیده ای فرهنگی اند. انسان سخنگو ، انسان اجتماعی پس از تولد در فضای فرهنگی، خانواده ، قبیله ، محله ، شهر با مجموعه ای از ارزشها رشد مییابد.

همه ما در دنیایی واحد زندگی میکنیم. هر چه در این دنیا وجود دارد واحد است چون حقیقتی محض و غیر قابل تغییر است.

 

یکی از بارزترین و مهم ترین ویژگی افراد موفق و متشخص در هر زمینه ای از زندگی، این است که می دانند چه کسی هستند و چه باوری دارند و برای چه زندگی میکنند. به همین دلیل است که به موفقیت های چشمگیری دست پیدا می کنند.

زندگی داستان پیچیده ای است که مربوط به درون می باشد. و در یک جمله کلیدی باید بگویم که شخصیت شما را ارزش های شما را می سازنند، چون ارزش های شما باعث می شوند تا آنچه که هستید باشید، نه اینکه فقط نقابی بر روی صورت خود داشته باشید.

ارسطو معتقد بود که هدف نهایی یا مقصود زندگی انسان ها، دستیابی به شادکامی و خوشبختی یست.

هر اقدامی و یا عملی در بیرون که با ارزش های شما در تضاد باشند در شما استرس، منفی نگری، ناخشنودی، بدبینی و یا حتی خشم و ناراحتی به وجود می آورد.ما هنگامی که از نربان ترقی بالا میرویم باید مراقب باشیم که نردبان را به دیوار محکمی تکیه داده باشیم.

آیا تا حال از خود پرسیده اید که ارزش هایتان کدامند؟ آیا جواب آنها ساده ست؟ ما همیشه ارزش های راستین و حقیقی خود را در اعمالمان نشان می دهیم.

در زندگی ارزش های ما به ترتیب اهمیت دسته بندی می شوند.

 

 

ما در زندگی مان مجموعه ای از ارزش هایی داریم. که برای ما خیلی مهم و بعضا کم اهمیت نیز وجود دارد برای اینکه ثبات درستی در کار و زندگی مان داشته باشیم، باید ابتدا اولویت ارزش های خود را مشخص کنیم، چون بعد از آن می توانیم زندگی بیرونی خود را طوری تنظیم کنیم که، با ارزش های واقعی و حقیقی ما همخوانی داشته باشند.

برای حفظ ارزش های واقعی خود باید به ندای درون خود گوش کنید که مثلا دوست دارید مردم با شما چطوری رفتار کنند؟ یا وقتی در جمعی نشستید دوست دارید که افراد آن جمع چه تفکراتی نسبت به شما داشته باشند؟ یا از شهرت و مقام خاصی برخوردارید دوست دارید بدانید که مردم و افراد آن منطقه راجع به شما چه فکرهایی دارند؟ و از این قبیل سوالات از خود بپرسید.

بسیاری از ما وقتی بزرگ میشویم با مشکلات عدیده ای برخورد می کنیم. و حتی بسیاری از این مشکلات را هم پشت سر می گذاریم ولی هیچ وقت گذشته خود را با آینده تطبیق ندهیم، و یا تا آنجایی که لازم باشد دخالت ندهیم برای اینکه گذشته ما، آینده ما نیست.

ما باید در زندگی مان ارزش هایمان را پیدا کنیم و تحقق بخشیدن به آنها را شروع کنیم. کسانی که ارزش ها در کار و حرفه شان رعایت می کنند از موفقیت بیشتری برخوردارند زیرا به تعادل رسیده اند.

 

کسانی که به طور مداوم ارزش هایشان را با افراد و اشخاص مهم در زندگی خود اعمال می کنند در مقایسه با کسانی که این کارها را نمی کنند به مراتب شادتر و خوشحالترند.

به یاد داشته باشیم به هر چیزی که فکر کنیم همان می شویم. افراد واشخاص موفق و خوشبخت، به ارزش های خود فکر می کنند و مدام به این فکر می کنند که، چگونه آنها را در زندگی خود دخیل کنند و نقشی داشته باشند. هر جا به هدف و مقصد خود و اینکه چگونه می خواهید به آن برسید،بیشتر فکر کنید بیشتر قانون جاذبه را در زندگی خود فعال می کنید و شروع به جذب و جلب افراد و اشخاص موفقی میشوید که با ارزش های شما همخوانی دارند.

وقتی قصد و هدف معین و مشخصی داشته باشید که درباره اش بیاندیشید، حرف بزنید و به طور دایم روی آن کار کنید، دنیای بیرون شما مثل آیینه آن را منعکس می کند.

آنچه در زندگی گروهی و فردی حائز اهمیت است، آن ارزشهای ژرف پنهان شده در نمادهایی هستند که، بنیان هویت فردی و اجتماعی را میسازند. کار زیر بنایی ما در رابطه با خود و دیگران و جامعه، همین شناخت نمادهایی است که ارزشهای پنهان را بر دوش خود حمل میکنند.

ارزش ها پیدا و پنهان پایه هویت فردی و اجتماعی ما را میسازند،

بدون آنها نه آدمی آدم است و نه جامعه، جامعه . این ارزش ها بر دوش زبان، گویش، شعر، امثال،روایات ، اسطوره ها ، قصه ها ، جشنها ، مراسم سنتی ، آموزش ها .. حرکت کرده و چرخش و نظم جامعه ما را میسازند. به همین دلیل است که تغییر ناگهانی ارزش ها به آسیب های فردی و جمعی منجر میگردد.

از امروز تصمیم بگیرید که زن و یا مرد با شخصیت و با مرامی باشید که به ارزش های خود بها میدهد و آن را در زندگی و شغل و حرفه  خود به کار می بندد.

و در آخر از شما همه عزیزان و بزرگواران که وقت با ارزشتان را صرف مطالعه این مقاله کردید کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

همچنین ببینید

چگونه پایه های زندگی مشترکمان را مستحکم کنیم؟

هرچه رابطه ای عمیق تر و محکم تر باشد لذت بخش تر و با آرامش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *