خانه / مقالات / چگونه باورهای موثری داشته باشیم؟

چگونه باورهای موثری داشته باشیم؟

چگونه باورهای موثری داشته باشیم؟

برای اینکه بتوانیم با هر مسئله ای به طور موثری برخورد کنیم باید چندین نکات را رعایت کنیم:

اول: باید مسئله را به طور خوبی تعریف کنیم و همه جوانب آن را در نظر بگیریم که واضح و روشن باشد.

دوم: علت های احتمالی آن را جست و جو کنیم که ببینیم مسئله از کجا شروع شده است.

سوم: راه حل های احتمالی را پیدا کنیم که کدامین موثرتر هستند.

چهارم: راه حلی را که پیدا کردیم باید ببینیم برای حل چه مسئله ایست و مراقب راه حل هایی که انتخاب می کنیم باشیم.

پنجم: برای اجرا و عملی کردن راه حل، یا مسئولیت ها را به دیگران بسپاریم،  یا شخصا به عهده بگیریم. اینکه نصف نصف به دوش دیگران و خود بیاندازیم، اشتباه است چون در اجرا کردن راه حل به مشکل بر می خوریم.

 

یکی از مهم ترین اجزای فلسفه ی شخصیتی هر یک از ما، مربوط به فراهم آوردن امکان انتخاب است.

اگر هدف ما در زندگی این است که، موفق، شاد و آزاد باشیم باید امکان انتخاب را داشته باشیم و در هر موقعیتی بتوانیم بیش از یک قدم برداریم. و اینکه در شرایط مختلف فرصت عکس العمل داشته باشیم.

 

ناپلئون هیل اعتقاد داشت: هر آنچه را که ذهن انسان بتواند تصور کند می توان به آن دست یافت.

باورهای ما درباره ی تصویر ذهنی مان تا حدی ذهنی هستند و اغلب بر اساس واقعیت ها بنا شده اند.

این باورها بر اساس اطلاعات دریافتی که در طول مراحل مختلف زندگی هستند به وجود آمده اند. بدترین باورها، باورهای خود محدود کننده هستند و آنچه باعث خوشحالی ما می شود، این است که همه این باورها اکتسابی و انتخابی هستند. یعنی اگر باورهایی که برایتان مفید نیستند، را می توان از ذهنتان بیرون کرده و آموختنی های مثبتی را جایگزین کرد.

بسیاری از اطلاعاتی که در خود سراغ دارید واقعیت خارجی ندارند. تقریبا همیشه باورهای خود محدود کننده هستند و قبل از هر چیز باید این باورهای خود محدود کننده را بشناسیم.

اگر با تمام وجود بر این باور باشید که یک انسان موفقی هستید، طوری صحبت کنید و طوری راه بروید که تبدیل به موفقی بزرگ شوید. همه اشخاص شاخص، در هر زمینه ای که هستند این گونه فکر می کنند.

افراد موفق در هر موقعیتی که قرار گیرند به جنبه های خوب و مثبت آن توجه می کنند.

این نکته را یادآور شوم که جنبه مثبت همیشه وجود دارد. اگر شما این باور را داشته باشید که در هر اتفاقی جنبه مثبتی وجود دارد، برای رسیدن به موفقیت از هر سختی و دشواری مسیر میتوانید گذر کنید.

اگر با رفتارتان وانمود کنید همان فردی که میخواهید هستید، و از ویژگی ها و استعدادهایی که میخواهید یهره مندید، رفتاری از خود به نمایش می گذارید به هدفی که دنبال آن هستید، خواهید رسید.

شما تکامل منش و شخصیت خود را با افکارتان شکل می دهید.  از آنجایی که هر چه بیاندیشید همان می شوید، باید صحبت هایی که با آرمان های شما یکی است بگویید. باید صرفا سخنانی بگویید و رفتارهایی به نمایش بگذارید که شما را تبدیل به همان کسی که می خواهید بکند.

از همین امروز تصمیم بگیرید که باورهای خودمحدودکننده تان را کنار بگذارید کمی در خود دقت کنید. در هر جا از زندگی تان که به توانمندی و استعدادهایتان شک دارید خود را مورد سوال قرار دهید. حتی در اغلب موارد از دوستان  و بستگان خود نیز بپرسید که آیا در شما باورهای منفی نیز می بینند یا خیر؟

باورهای شما همیشه در گفتار و اعمالتان منعکس میشوند و مراقب باشید که گفتار و اعمالتان با باورهایتان سازگار باشند.

میتوانید به مرور از باورهای خود محدود کننده تان کم کنید، و باورهای زندگی بخش و شادی آفرین را جایگزین آن کنید. و به طور کامل برای موفقیت برنامه ریزی کنید.

باورهای خود محدودکننده هایی را که مانع پیشرفت و ترقی شما میشوند را شناسایی کنید. و آنها را از خود دور سازید. باورهایی را انتخاب کنید که با تمام وجود خواهان داشتن آن هستید.

باور تکرار چندین باره یک فکر است. وقتی که یک فکر یا اگر بخواهیم درست‌تر بگوییم یک ارتعاش چندین بار تکرار می‌شود، به صورت یک الگوی ذهنی در بیاید یک باور را در ذهن انسان شکل می‌دهد.

باورهای انسان از همان دوران کودکی در ذهن انسان شکل می‌گیرند و با گذشت زمان و تکرار مجدد، قوی‌تر و قدرتمند‌تر می‌شوند.

مردان و زنان موفق، زمان لازم برای رسیدن به اهداف و خواسته هایشان را، به طور واضح و شفاف می دانند.

باورها باعث می‌شوند که انسان به سمت اهدافش حرکت کند و به موفقیت برسد. به طور کلی باورهای نیروبخش، موتور حرکت انسان به سمت اهدافش می‌باشند.

باورهای نیروبخش به انسان کمک می‌کنند که با قدرت تمام حرکت کند و به قدرت و نیروی درونی خود اعتماد کند و در نهایت به اهدافش برسد.

اگر دوست دارید زندگی ایده آلی داشته باشید، باید باورهای خود محدود کننده را از خود دور کنید.  باورهای خوشایندی را جایگزین آنها کنید تا خیلی بهتر و مصمم تر به اهدافتان دست پیدا کنید و دنباله روی آن باشید. از دشواری ها و سختی های مسیر اهدافتان نهراسید، بلکه از آنها پلکانی بسازید، برای پیشرفت و ترقی و رشد شخصیتی خود و اهداف خود.

از اینکه وقت با ارزشتان را گذاشتید و این مقاله را مطالعه فرمودید کمال تشکر و قدردانی را دارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *