خانه / مقالات / مقالات / چگونه روابط عاطفی بهتری داشته باشیم؟

چگونه روابط عاطفی بهتری داشته باشیم؟

چگونه روابط عاطفی بهتری داشته باشیم؟

 

 

هر فرد تعریف شخصی خود را از یک ارتباط عاطفی دارد، اما یک تعریف اصلی وجود دارد که، برای همه مردم صدق می کند. ارتباط عاطفی مجموعه ای از احساسات فردی است که، کنار هم جمع می شود تا بین دو نفر پیوند برقرار کند. کلمه عاطفی به معنی برانگیختن احساسات بسیار است. این احساسات می تواند عصبانیت، غم، لذت، عشق یا یکی از هزاران حسی باشد که انسانها تجربه می کنند. ارتباط یک پیوند است با فرد یا چیزی دیگر.

افرادی که نسبت به خواسته های یکدیگر واکنش مثبتی دارند، در حیطه ی بحث به شوخ طبعی، محبت و علاقه دسترسی بیشتری دارند. در هنگام بروز اختلاف، شوخ طبع بودن و محبت داشتن بسیار با ارزش است، زیرا کمک می کند تا احساسات بد کاهش یابد و به تفاهم بهتری دست پیدا کنند.

به جای بستن دریچه های ارتباط در میان بگو مگو، کسانی که می توانند در کنار هم بمانند، فرصت بهتری پیدا می کنند تا مسائل خود را حل، احساسات آسیب دیده را ترمیم کرده و توجه مثبتی ایجاد کنند.

این کار خوب باید مدت ها قبل از آغاز هر نوع اختلافی شروع شده باشد این کار باید در زمینه ی هزاران بده بستان های عادی، مبادله های روزمره و غیره شروع شود.

همیشه بر ای اینکه روابط بهتری داشته باشیم باید اصولی و گام به گام پیش برویم.

زمانی که ما از روی عادت موفق نمی شویم نسبت به خواسته های یکدیگر برای برقراری رابطه ی عاطفی پاسخ مثبتی بدهیم، چه اتفاقی می افتد؟ چنین شکستی به ندرت ریشه در پستی و بدذاتی فرد در بی توجهی به خواسته های دیگران دارد.

کسانی که با فرآیند ابراز خواسته ها و انتظارات مشکل دارند،اختلافات بیشتری هم دارند، اختلافاتی که اگر به سادگی می توانستند نیازها و خواسته های دیگران را قبول کنند، خود به خود از آن جلوگیری میشد. بسیاری از جروبحث ها، از سوءتفاهم ها و احساسات جدایی سرچشمه می گیرد.

اگر مردم همیشه به گفت و گو بنشینند دیگر جایی برای بگومگو و مشاجره باقی نمی ماند زیرا این اختلافات به نارضایتی در ازدواج، جدایی، مسائل پدری و مادری، کینه های فامیلی و از این قبیل اختلافات می کشد.

کسانی که مدام انتظارتشان را ابراز می کنند و به خواسته های دیگران پاسخ های مثبت می دهند برای موفقیت در روابط خود فرصت های طلایی در اختیار دارند.

پاسخ مثبت دادن به خواسته های اطرافیانمان به طور طبیعی به تاثیر متقابل صورت می گیرد و اغلب هر دو طرف برای یکدیگر، به گسترش خواسته ها دست می زنند. ولی پاسخ منفی به خواسته ای، خود به خود رابطه عاطفی را کمرنگ و خاموش می کند، تمام خواسته ها را قطع می کند و به جدایی می انجامد.

هر چه رابطه ها رشد و ژرفای بیشتری پیدا کند، خود به خود بر شدت و فراوانی خواسته های خوب افزوده می گردد. به قدم هایی که در زندگی تان بر می دارید توجه کنید.

در جایی که میتونید اعتماد کنید ، محیطی امن و آرام بسازید و بدون ترس خواستههایتان رو ابراز کنید.

گروهی از افراد را میشناسم چنان از پس حل مشکلات بر می آیند که، گویی آن اختلافات در زندگی شان شوخی هایی بیش نبوده است. البته این طور نیست که آنان هرگز عصبانی نشده و مخالفتی نمی کنند، ولی در عین مخالفت، رابطه، علاقه، و همبستگی را در روابط خود حفظ می کنند. به جای حالت دفاعی گرفتن، یا احساس آسیب دیدگی کردن، با علاقه ای سرشار از محبت و احترامی متقابل به اختلافات خود چاشنی می زنند.

افرادی که با خواسته ها و انتظارات دیگران درگیر میشوند روحیه ای ستیزه جو دارند و اغلب به دنبال طعنه زدن و دست انداختن دیگران هستند.

پژوهش ها نشان می دهند که بی اعتنایی پی در پی به خواسته ها و انتظارات طرف مقابل، برقراری رابطه ها را سست و ضعیف می کند.

مهم نیست شما کی هستید و شغلتان  چیست، شما باید به رابطه ای که دارید برسید . اطمینان حاصل کنید که زمان کافی و برنامه ریزی مناسبی برای این کار دارید. این می تواند شامل بیرون رفتن ، گذراندن وقت شام در یک رستوران و یا هرچیز دیگه باشد . به طور مرتب چنین فضاهایی رو ایجاد کنید و تا جای ممکن از تکنولوژی و دنیای دیجیتال در این زمانها فاصله بگیرید و به همدیگر توجه کنید .

هرچه بیشتر به رابطه ای که دارید تمایل نشان بدهید ، این رابطه بیشتر رشد خواهد کرد و کاملتر خواهد شد.

در مورد چیزهایی که برایتان اهمیت دارند، صحبت کنید

تکنیک های موثر ارتباطات و تدابیر هوشمندانه به شما امکان می دهد تا اعتمادسازی کنید، به راحتی با دیگران سخن بگویید و با هر کسی که ملاقات می کنید، ارتباط مثبتی ایجاد کنید. این تکنیک ها شما را قادر می سازد تا احساس اعتماد به نفس مردم را افزایش دهید و باعث شوید احساس خوبی نسبت به خود داشته باشند و شما را تحسین کنند.

دیگران را در مکالمات گرم و صمیمانه خود شریک کنید. با این کار آنها احساس خوبی نسبت به شما پیدا می کنند.

بااینکه احساسات هر شخص متفاوت است، اما یک نشانه عمومی وجود دارد که نشان می دهد ارتباط عاطفی بین دو نفر ایجاد شده است. نشانه حقیقی این است که هر دو نفر دیگری را به درون خود راه بدهند و از احساسات و عواطف یکدیگر باخبر شوند.

 

اگر سالم ترین رابطه عاطفی ممکن را می خواهید، باید بدانید که چطور یک پیوند احساسی عمیق و قوی بین خود و طرف مقابلتان ایجاد کنید. وقتی پیوند احساسی و عاطفی بین شما وجود داشته باشد، همه چیز دیگر آسانتر خواهد شد.

برای برقراری ارتباط با دیگران و پرورش مهارتهای ارتباطی، راههای ساده ای وجد دارد که، با یادگیری آنها به راحتی میتوانید با دیگران ارتباط موثرتری برقرار کنید.

شاید این موضوع یک تضاد به نظر برسد، اما کیفیت روابط اجتماعی شما رابطه‌ای کاملاً مستقیم با کمیت افرادی دارد که می‌شناسید.

از آنجا که هماهنگی شخصیتی دو نفر در ساختن یک رابطه قوی تأثیر به سزایی دارد، فردی که با شما سازگار است، قابلیت تبدیل شدن به یک دوست و یا شریک خوب را دارد. به همین دلیل، چنانچه شما افراد بیشتری را ملاقات کنید و روابط فراوانی در اقشار متفاوت جامعه داشته باشید، شانس شما برای پیدا کردن یک فرد همفکر و هم‌سلیقه شما بسیار بالا خواهد بود و احتمال شکل گرفتن روابط قوی زیاد شود.

و در آخر از همه شما عزیزان و بزرگواران که وقت با ارزش خود را صرف مطالعه این مقاله کردید کمال تشکر و قدردانی را دارم.

 

 

 

 

 

همچنین ببینید

چگونه پایه های زندگی مشترکمان را مستحکم کنیم؟

هرچه رابطه ای عمیق تر و محکم تر باشد لذت بخش تر و با آرامش …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *